Bilgisayar, Elektronik, Stanley, Hitachi, Black&Decker En Kaliteli Ürünler

KRİPTO PARALARINIZI KAPTIRMAMANIZ İÇİN 5 İPUCU!

KRİPTO PARA DOLANDIRICILIĞI %81 ARTARAK 7,7 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Kripto para piyasasına karşı ilginin gün geçtikçe artması, yeni saldırı fırsatları arayan siber suçluların dikkatini çekmeye devam ediyor. Siber saldırılar ve veri ihlalleri ile geçen 2021 yılı, kripto para sektörünü de ciddi ölçüde etkiledi. Bilgisayar korsanlarının 2021 yılında 7,7 milyar dolar değerinde kripto para çaldığını söyleyen Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kripto paralara yatırım yaparken dolandırıcılık mağduru olmamak için dikkat edilmesi gereken 5 önemli ipucunu sıralıyor.

Kripto paralar, tüm dünyada en çok konuşulan konulardan biri. 2021 yılında 15.000’den fazla kripto para biriminin halka açık işlem görmesi, kripto para piyasanın büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Popülerliğini günden güne artıran ve bir yılda oldukça fazla değer kazanan kripto paralar, yatırım yapmak isteyenlerin önceliği olurken çok sayıda dolandırıcı için de ideal bir hedef haline geliyor. Chainalysis’e göre 2021 yılında 7,7 milyar değerinde kripto para dolandırıcılığı gerçekleştiğini ve bunun 2020’ye göre %81 artış anlamına geldiğini söyleyen Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetlerine karşı 5 tavsiyeyi paylaşarak yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Dolandırıcılık gelirlerindeki keskin artışa rağmen kripto para birimi kayıplarının ana kaynağı olarak rug pull adı verilen halı çekme dolandırıcılığı başı çekiyor. Halı çekme, kripto para geliştiricilerinin bir projeyi terk ettiği ve yatırımcıların fonlarıyla ortadan kaybolduğu yeni bir dolandırıcılık türüdür. 2020’de dolandırıcılık vakalarının sadece %1’i halı çekme yöntemiyle gerçekleşirken, bu oran 2021’de %37’ye yükseldi.

Kripto Paralarınızı Siber Suçlulara Kaptırmamanız için 5 İpucu

Siber saldırganların 2021 yılında 7,7 milyar değerinde kripto para çalması birçok yatırımcıyı tedirgin etmeye başladı. Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kripto para yatırımcılarının mağdur olmaması için dikkate almaları gereken 5 ipucunu sıralayarak olası tehlikelere karşı bilinçli olunması gerektiğini vurguluyor.

1. Gerçek olamayacak kadar yüksek getiri sağlayan yatırımlardan kaçının.

Dünya üzerinde her geçen saniye yeni bir yatırım yapılıyor ve herkesin ana hedefi parasına değer kazandırabilmek. Kripto para dolandırıcıları genellikle yüksek ve garantili kazanç vadederek yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışıyor ancak ne yazık ki kolay ve hızlı bir şekilde yüksek kazanç elde etmek mümkün değil. Gerçekçi olmayan yatırım vaatleri, kripto paranızın siber suçlular tarafından çalınmasına neden olabilir.

2. Sizi yatırım yapmaya zorlayan mesajlardan uzak durun.

Dijitalleşme, birçok fırsata ek olarak bazı tehditleri de beraberinde getiriyor. Son zamanlarda kripto paralarınızla ilgili yatırım yapmanızı söyleyen e-posta, mesaj veya aramalar alıyor olabilirsiniz. Bu durum dolandırıcıların hedefinde olduğunuz anlamına gelebilir. Kripto para dolandırıcıları, farklı yöntemler deneyerek yatırımlarınızı ele geçirmeye çalışabilir.

3. Başkalarına bahsetmenizi istemeyenlerden uzak durun.

Eğer kripto para yatırımı yapmaya karar verdiyseniz ve sizden yaptığınız yatırım fırsatının başkalarına bahsedilmemesi istendiyse bir dolandırıcı ile karşı karşıya olabilirsiniz çünkü hiçbir dolandırıcı tüm planlarının suya düşmesini istemez. Sizden gizli saklı bir iş yapmanızı isteyen tekliflere karşı temkinli olmalısınız. En ufak açığınızda kripto para yatırımlarınız hackerlerin eline geçebilir.

4. Ünlü isimlerin reklamlarına inanıp yatırım yapmayın.

Günümüzde birçok ünlü isim ve influencer kripto para borsaları ile iş birliği yapıyor ve yatırımlarınız konusunda sizi yönlendiriyor. Ancak tanınmış isimlerin bir kripto para borsasının tanıtımını yapması, o firmanın gerçek veya güvenilir olduğunu anlamına gelmez. Bu nedenle olası bir kripto para dolandırıcılığı mağduru olmamak için güvenilir ve tanınmış borsalarda yatırımlarınızı planlamalısınız.

5. Arkadaşlık sitelerinde size verilen kripto yatırımlarını ciddiye almayın.

Dünyanın dört bir tarafında arkadaşlık siteleri milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu siteler üzerindeki dolandırıcılık örneklerinin sayısı gün geçtikçe artarken kurbanlarını arayan kripto para dolandırıcıları da farklı yöntemler deniyor. Arkadaşlık sitelerinde karşısındaki kişinin güvenini kazanmak için çeşitli oyunlar oynayarak manipüle eden dolandırıcılar, bir zaman sonra kripto para yatırımları hakkında ipucu vererek veya yatırım yapılmasını isteyerek yeni kurbanlarını ağına düşürüyor. Kripto para borsası hakkında taktikler vererek yatırım yapmanızı isteyen bu kişilerin yatırım tavsiyelerini dikkate almamalısınız.


Devamını Oku

Intel, Çip Üretimini Arttırmak İçin 20 Milyar $ Yatırım Yapmayı Planlıyor

Intel firması, Dünya'da yaşanan çip sorununa bir çare olmak ve tahtını geri almak için ABD'de 1.000 dönümlük bir çip üretim tesisi kuracak. Bu yatırıma ilk olarak, 20 Milyar dolarlık bir harcama yapacağı bildirildi. Intel markası yeni üreteceği çipler için büyük bir tesise yatırım yapıyor. Şirket, Ohio'da Columbus yakınlarındaki devasa yeni bir üretim tesisine için 20 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.Planlanan yatırım, New Albany, Ohio'daki 1.000 dönümlük alana inşa edilecek. Haberi ilk kez bildiren Time dergisi, Intel'in en az iki yarı iletken üretim tesisi kuracağını söyledi.


Devamını Oku

24-28 Ocak 2022 Tarihleri Arasındaki Elektrik Kısıntısı

BOTAŞ BORU HATLARI İLE PETROL TAŞIMA A.Ş.'nin İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza gerekçesiyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinde doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapmasından dolayı doğalgaz ile çalışan elektrik üretim santrallerinin üretimi yapamaması nedeni ile ülke çapında elektrik arzında sıkıntı meydana geldiği TEİAŞ tarafından İdaremize bildirilerek muhtelif günlerde yaklaşık %75'e varan oranlarda (137MW civarında) güç düşülmesi talep edilmiştir. Söz konusu belirtilen miktarda güç düşülmemesi halinde Bölgemizin tamamında elektrik kesintisi yapacaklardır.

TEİAŞ 24 Ocak 2022 ile 28 Ocak 2022 arasındaki haftada hangi gün hangi trafolarından ne miktarda güç düşüleceğini İdaremize şifaen telefon ile bildirmiştir. Abonelerimizin çalışmayacağı günler ekli listede detaylı olarak verilmektedir. Bu liste Teiaş'ın kısıntı (güç düşümü) talep ettiği trafodan abonenin bağlantı durumuna göre oluşmuştur. İdaremiz tarafından belirlenmemiştir.

Söz konusu ekli listede verilen çalışılmayacak günlerde kısıntı Pazar gününü Pazartesi gününe bağlayan gece yarısından itibaren başlamak üzere 00.00- 23:59 arasında tam gün olarak uygulanacaktır.

Çalışılmayacak günlerde elektrik tüketiminin minimum seviyede tutulması, KESİNLİKLE ÜRETİM YAPILMAMASI/ÇALIŞILMAMASI ve sadece temel ihtiyaçlar için kullanım yapılması gerekmektedir.

Bölgenin tamamında elektrik kesintisi yaşanmaması adına ekteki listeye uymayan abonenin elektriği haber verilmeksizin kesilecektir.

Bilgilerinize önemle rica ederiz.


Alıntı: EOSB

https://www.eosb.org.tr/duyurular/24_28_ocak_2022_tarihleri_arasindaki_elektrik_kisintisi_1171.html

Devamını Oku

BOTAŞ'tan kısıtlama açıklaması: 10 gün sürecek

İran'ın arıza nedeniyle 10 gün doğal gaz veremeyeceği bildiriminde bulunduğunu duyuran BOTAŞ, "Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır." açıklaması yaptı.

BOTAŞ, akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, İran tarafının arıza nedeniyle 10 gün doğal gaz veremeyeceği bildirimini yaptığını açıkladı.

Arızanın daha erken çözümü için İran tarafıyla görüşmelerin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.” denildi.

Alıntı: Dünya Gazetesi

https://www.dunya.com/ekonomi/botastan-kisitlama-aciklamasi-10-gun-surecek-haberi-646475

Devamını Oku